Web Tasarım ve Kodlama Becerileri

web tasarım ve kodlama

Web Tasarım ve Kodlama Becerileri

Web tasarımı kişileri ya da kurumları tanıtmak amacıyla, internet veri sağlayıcılarıyla erişim sağlanabilecek bir platform oluşturmaktır. Web tasarımı sayesinde farklı yazılım dilleri HTML diline dönüştürülür ve bir linkte toparlanır. Resmi kurumların, üretim ve satış yapan firmaların ya da sadece kişilere ait olabilen web sayfalarının tasarımı dikkat çekicilik, kolaylık ve erişilebilirlik açısından çeşitli kriterlere göre tasarlanır. Hazır web tasarım ile uğraşan kurum veya kişiler olabildiği gibi kişiler kendileri de web tasarımı yapabilirler. Web tasarımında belli başlı konular vardır. İlk öncelik görselliktir. Web tasarımında amaç okuyucuyu sayfada olabildiğinde süre tutabilecek dikkat çekicilikte ve görsellikte olmasıdır. Görsellerin özenli, yüksek çözünürlüklü olduğu web sayfası tasarımlarının daha çok kitleye hitap ettiği kabul edilmektedir. Web tasarımı, web sayfalarının oluşturulmasını kapsayan tüm süreçlerin bütünü olarak tanımlanabilir. Beş web tasarım planlama unsuru vardır: Düzen, renk, grafikler, fontlar ve içerik.

Web Tasarım'da Düzen ve Renk

Düzen, web sitesinde kullanılan grafilklerin konumu veya şeklinden, görsellerin gözü yormayacak şekilde olması ve site içerisindeki erişilebilirlik gibi pek çok konuda uyumun sağlanması amacıyla önem taşımaktadır. Renk seçimi kişisel tercihlere bağlı olabileceği gibi temsil edilen kurumların ya da şirketlerin kimliğine uygun olarak da belirlenebilmektedir. Grafikler ve logolar şirketlerin kimliğinin akılda kalması için vazgeçilmez unsurlardır. Web sitelerinde kullanılan grafik ve logoların site açılma hızını olumsuz etkilemeyecek boyutlarda seçilmesi, kullanıcıların web sitesinde kaldıkları süre içerisinde sıkılmadan seyahat edebilmesine olanak verir. Bu noktada grafiklerin varlığı ve boyutları web sayfası tasarımında büyük önem taşımaktadır.

Web Tasarım'da Fontlar

Fontlar, web sitesi içerisindeki içeriklerin okuyucunun gözünü yormayacak şekilde seçilmelidir. Her internet sağlayıcısı (browser) her yazı tipini kabul etmediğinden uygun font ve yazı tipi seçimi web tasarımında önemlidir. Ve tabii ki içerikler web sitelerinin olmazsa olmazlarıdır. İçeriğin görseller ile zenginleştirilmesi ve anahtar kelimeler ile bulunabilirliğinin arttırılması web tasarımlarının kurgusunda büyük rol taşır. Anahtar kelimelerin, internette konu ile ilgili aratılan kelimelerle özdeşlik göstermesi web sayfasına ulaşacak kitleyi arttıracaktır. Bu durum aynı zamanda web sayfasını SEO uyumlu bir hale getirecektir. Web sayfası tasarımlarındaki süreç şu şekildedir :
  • Projelendirme (Brief, Rakip analizi, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Bilgi mimarisi tasarımı)
  • Grafik Tasarım
  • HTML / CSS Kodlama
  • CMS Entegrasyonu / Yazılım İşleri
  • Test.

Web Tasarım'da Önemli Detaylar

Web sayfası tasarlarken öncelikle dikkate alınacak unsur hedef kitledir. Web sayfasının kimler için hazırlandığı, nasıl hazırlanacağına dair ipuçlarını verecektir. Örneğin bir oyuncak firmasının web sayfası tasarlanırken hedef kitle ebeveynler ve öncelikli olarak da çocuklardır. Renkler ve düzenlemeler hedef kitleye göre belirlenir. İkinci olarak arama motorlarına uyumlu olması gerekmektedir. Web sayfaları kullanıcıların kolaylıkla aratıp ulaşabileceği şekilde kodlanmalı ve tasarlanmalıdır. Müşterilere yönelik hazırlanan web sayfaları daha çok ziyaretçi çekeceği için zamanla aramalarda listenin üzerinde yer almaya başlayacaktır. Sık ve uzun süreli ziyaret edilen web sayfaları, başarılı web tasarımcılarının ürünüdür.

Bu gönderiyi paylaş