SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

websitesi-seo

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO’dan bahsetmeden önce ne olduğunu açıklamakta fayda var. SEO , Search Engine Optimization kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir kısaltmadır. Arama motoru ile içeriğin optimizasyonu olarak özetlenebilir. İçeriğin arama motorunda daha önce nasıl aratıldığı, içerikle ilgili en çok aratılan şekillere uygun olarak içeriğin zengileştirilmesi ile SEO uyumlu içerikler ortaya konabilir. Google çok kullanılan arama motoru olduğu için web sayfaları tasarlanırken Google ile SEO uyumuna dikkat edilir. Web sayfasının arama sonuçlarında üst sırada yer alabilmesi, arama sonuçlarının altında bulunan diğer arama sonuçlarının içerisinde yer alabilmesi için SEO uyumu önemlidir. Site içerisinde bulunan içerikler düzenlenirken de kullanılan anahtar kelimeler SEO uyumlu seçilmelidir.  SEO sadece yazı dilinin arama motoru ile optimizasyonundan ibaret değildir. Görsellerin içerik ile uyumlu olması, yazı dilinin yalın ve anlaşılabilir olması da web sayfalarının SEO uyumlu olmasında önemlidir.

Sitenizin Hızı Önemli!

Site hızı ve temiz kod yapısı da arama motoru optimizasyonu için önemli konulardır. Yavaş açılan internet siteleri hızla terk edilmektedir.  Site hızının yavaş olması, web sitelerinin kuruluş amacı kullanıcıların site içerisinde uzun zaman geçirmeleri olduğu için amaca yönelik bir durum olmayacaktır. Ayrıca web sayfasını SEO uyumlu bir sayfa olmaktan da uzaklaştıracaktır. Web sayfasının kullanıcı dostu olması da bir diğer SEO taktiğidir. Düzenli ve erişilebilir web sayfaları kaliteli ve müşteri dostudur. Karmaşık kodlardan oluşan, uzun ve anlamsız URL uzantılı web sayfaları botların da dikkatini çekecektir ve web sayfasının kalitesi düşecektir. Web sayfası içeriğini tanımlamak için kullanılan etiketler ve etiketlerin içerik ile uyumu bir başka arama motoru optimizasyonu taktiğidir. İçerik ile etiketlerin uyumu, etiketlerin sayısı içeriğin kalitesini belirlemektedir. İndesk kayıplarına yol açmamak adına meta etiketlerin doğru bir şekilde belirlenmesi bu noktada önemlidir.

Pazarlamada SEO nun Önemi

Özellikle pazarlama üzerine kurulu web sayfalarında arama motoru optimizasyonu en önemli yatırımdır. Arama motoru optimizasyonu yapılmış pazarlama sayfaları müşterilerine güvenilirlik ve kalite aşılar. Güvenilirlik ve kalite ticarette en önemli iki değerdir. Bu sebeple profesyonel bir web sayfası için profesyonel web tasarım ajanslarından destek alınması tavsiye edilmektedir. Arama motoru optimizasyonu ile bir ticaret web sayfasının satışları yüzde 10 ile yüzde 60 arasında bir ay içerisinde artış gösterebilmektedir. Yine aynı şekilde arama motoru optimizasyonu ile üç ila on iki ay arasında bir web sayfasının Google arama sonuçlarında ilk sıralara yerleşmesi de imkan dahilindedir. SEO ile web sayfasının iyi bir backlinki oluşacak ve bu da daha çok tıklanma anlamına gelmektedir. Memnun kullanıcılar, çevrelerine web sitesini önermeye başladıkça iyi bir backlink ağı oluşmuş olacaktır. Müşteri memnuniyeti pazarlamada esas konulardan birisi olması dışında web sitesinin ticari kaygılarla açılmaması durumunda kalite ve prestij anlamlarına da gelecektir.

Bu gönderiyi paylaş